Obědnávky veškeré grafiky →Tady

krmivo

20. března 2008 v 12:24

Druhy krmiva pro koně

Existují hned dva různé druhy krmiva-objemové a koncentrované krmivo.Mezi objemové patří hlavně tráva a seno,které tvoří hlavní složku potravy koně.
Tráva-je přirozená potrava.Jestli že se kůň nějak zvlášť nenamáhá,po většinu roku si s trávou úplně vystačí.Na jaře a v létě tráva obsahuje spoustu přírodních cukrů a je velmi výživná.Kůň se jí však nesmí přejíst!Hlavně dávej pozor na jaře,kdy začínáš vypouštět koně na pastvu poprvé-pokud byl přes zimu jen ven stáji nebo ve výběhu bez pastvy.Přechod na trávu musí být pozvolný,proto koníkům nejprve trávu sečeme a přidáváme k senu,tepprve pak ho můžeme nechat napást.
Seno-připravujeme z luční trávy,která se poseče,usuší a pak se volně skladuje na půdě nebo v seníku.Suší se v červnu či v červenci.
Oves-je tradiční krmivo pro koně.Dává se jim v celku,mačkaný,hrubě umletý nebo v granulích.Zajišťuje koni přísun energie.
Ječmen-Podává se v granulích,rozdrcený,vařený nebo ve formě vloček.Koně po něm vyvádějí jako po ovsu,ale příbírají po něm na váze.
Kukuřice-Koním se obvykle dávájí kukuřičné vločky nebo vařená kukuřice.Dodává hodně enegie,ale obsahuje málo bílkovin,proto se nejčastji přidává do směsí.Stejně jako u ječmene po něm koně přibírají na váze.
Otruby-jsou zbytky pšeničných zrníček,které neobsahují tolik živin.Dělá se z nich kaše-otruby zalijeme vařící vodou a necháme vychladnout.
Řezanka-Nasekané seno nebo sláma.
Melasa-je tmavohnědý zbytek po výrobě cukru.Používá se na zchutňování krmiva a jako potravinový doplněk pro těžce pracující koně.
Hrubá směs-se prodává již namícháná s různými přísadami obilí.
Granule-Výrábí se jich několik druhů.Dodávají koním potřebné živiny.
Vojtěška-prodává se v kostkách nebo granulíh.Může být nařezná a smíchaná s ovesnou slámou.
Sušená cukrová řepa-obsahuje cukry a vlákninu a dodává hodně enerrgie.Musí se před krmením na několik hodin namočit do vody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.